
STATUT
ELBLĄSKIEJ PIELGRZYMKI PIESZEJ NA JASNĄ GÓRĘ
Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę w 1993 roku powołał pierwszy Biskup Elbląski, dr Andrzej Śliwiński.
I. Charakter i cel pielgrzymki
§1 Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę (dalej: pielgrzymka) posiada charakter pielgrzymki diecezjalnej.
§2 Organizatorem pielgrzymki jest Diecezja Elbląska.
§3 Pielgrzymka jest tradycyjną formą pobożności maryjnej oraz rekolekcjami „w drodze”.
§4 Celem pielgrzymki jest pątnicze dotarcie do kaplicy Matki Bożej w jasnogórskim klasztorze w Częstochowie.
§5 Społeczność pielgrzymów tworzą świeccy, osoby życia konsekrowanego oraz duchowni.
§5 Warunkiem uczestnictwa w pielgrzymce jest dobry stan zdrowia, akceptacja wymagań otrzymanego Regulaminu Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę oraz osobiste, pisemne zarejestrowanie udziału w pielgrzymce.
II. Zarząd pielgrzymki
§6 Biskup elbląski powołuje Zarząd pielgrzymki (popularnie nazywany sztabem), w skład którego wchodzą:
- Dyrektor pielgrzymki – mianowany przez biskupa elbląskiego, oraz
- Zastępca Dyrektora, Ojciec Duchowny pielgrzymki, Przewodnicy grup i ich zastępcy, a także inni funkcyjni pielgrzymki – ustanawiani przez biskupa elbląskiego na wniosek Dyrektora.
§7 Biskup elbląski:
- ustanawia – na wniosek Dyrektora – grupy pielgrzymkowe,
- określa czas trwania pielgrzymki,
- zatwierdza – przedłożony przez Dyrektora – Regulamin Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.
III. Grupy pielgrzymkowe
§8 Na czele poszczególnych grup pielgrzymkowych stoją Przewodnicy Grup, którzy:
- przeprowadzają rekrutację pielgrzymów do grup,
- wybierają funkcyjnych spośród grupy, tj.:
- a) porządkowych, czyli kierujących ruchem na drogach i ulicach (porządkowi są zobowiązani do posiadania certyfikatów, upoważniających do kierowania ruchem);
- b) służbę medyczną grupy;
- c) kwatermistrza grupy i jego zespół.
IV. Funkcyjni pielgrzymki
§9 Ojciec Duchowny pielgrzymki opracowuje program katechez, wskazuje wygłaszających je, przygotowuje liturgię dla pielgrzymów.
§10 Sekretarz przedstawia Dyrektorowi rozliczenie finansowe pielgrzymki, w terminie jednego miesiąca od jej zakończeniu.
§11 Lekarz koordynuje pracę służby medycznej.
§12 Kwatermistrz Główny odpowiada za rozplanowanie noclegów, transport bagaży oraz aprowizację.
§13 Pilot Główny koordynuje przejście wszystkich grup. Odpowiada za czas przejścia pątników każdego dnia. Razem z Dyrektorem odpowiada za zabezpieczenie pielgrzymki w ruchu drogowym. Pilot Główny, za zgodą Dyrektora, powołuje swojego zastępcę, a także Pilotów prowadzących czoło pielgrzymki.
§14 Służba porządkowa, powoływana przez Dyrektora, odpowiada za zachowanie czystości w ciągu przebiegu pielgrzymki. Jest także wsparciem dla służby medycznej pielgrzymki.
§15 Służba medyczna, powoływana przez Dyrektora, służy pomocą w podstawowym zakresie medycznym. Do niej należy pielgrzymi winni zgłaszać wszelkie niedomagania zdrowotne.
§16 Funkcyjni pielgrzymki podejmują swoje zadania na zasadzie wolontariatu. Księża i diakoni – na zasadzie nominacji biskupa, a siostry zakonne – za zgodą własnych przełożonych.
V. Zadania i uprawnienia Dyrektora
§17 Dyrektor jest delegatem biskupa elbląskiego ds. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej.
§18 Dyrektorowi podlegają sprawy: osobowe, prawne, materialne, dyscyplinarne, porządkowe, sanitarne, zaopatrzeniowe i inne, związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymki.
§19 W przypadku choroby Dyrektora, czy innej prawnej lub faktycznej niemożności wykonywania zadań, jego obowiązki przejmuje Zastępca Dyrektora.
§20 Dyrektor:
- reprezentuje pielgrzymkę na zewnątrz wobec władz kościelnych i świeckich: samorządowych, powiatowych, wojewódzkich, a także wobec Policji oraz innych służb i instytucji;
- rozstrzyga sprawy sporne wśród funkcyjnych i pielgrzymów;
- udziela upomnień osobom niestosującym się do Regulaminu pielgrzymki, a w sytuacjach poważnych wyklucza je z uczestnictwa w pielgrzymce;
- zatrudnia – na umowę wolontariatu lub na umowę zlecenia – kierowców lub inne osoby do obsługi pielgrzymki.
§21 Dyrektor zobowiązany jest do weryfikacji osób sprawujących opiekę nad osobami małoletnimi podczas pielgrzymki, zgodnie z pkt 16-18 Zasad prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej z dnia 25 stycznia 2019 roku.
§22 Dyrektor jest dysponentem aut diecezjalnych, użyczonych pielgrzymce. Do niego należy m.in. ubezpieczanie aut, przechowywanie ich dokumentacji, troska o coroczne badania techniczne, przedłużanie rejestracji, drobne naprawy, a także – poza czasem pielgrzymki – troska o ich bezpieczne garażowanie.
Dyrektor, na potrzeby pielgrzymki, może wynajmować inne pojazdy transportowe lub zlecać firmie przewozowej obsługę pielgrzymki (np. przewóz bagaży).
§23 Przewodnicy grup mogą wynajmować pojazdy służące do transportu osób lub rzeczy na potrzeby grupy.
§24 Ze względu na bezpieczeństwo pątników, pielgrzymce mogą towarzyszyć tylko samochody zgłoszone, oznakowane i będące w dyspozycji Zarządu. W wyjątkowym przypadku Dyrektor może zezwolić na udział innego pojazdu.
VI. Pielgrzymka a diecezja elbląska
§25 Pielgrzymka jest wyodrębnionym dziełem diecezji elbląskiej.
§26 Diecezja użycza pielgrzymce własne środki transportu.
§27 Pielgrzymka posiada subkonto na rachunku bankowym diecezji.
§28 Dyrektor może przyjmować ofiary na rzecz pielgrzymki. Wymagają one rejestracji.
§29 Po zakończeniu pielgrzymki Dyrektor składa biskupowi elbląskiemu pisemne sprawozdanie, przygotowane przez Sekretarza pielgrzymki.
§30 Dokumentacja pielgrzymki winna być przekazywana do archiwum kurii.
§31 Pielgrzymi są ubezpieczani w swoich grupach od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej (OC).
VII. Postanowienia końcowe
§32 Wszelkich zmian w Statucie może dokonać wyłącznie biskup elbląski.
§33 Z chwilą wejścia w życie przepisów niniejszego Statutu, przestają obowiązywać normy dotychczasowego Statutu z dnia 24 lipca 2017 roku.
§34 Promulgacja niniejszego Statutu – zgodnie z kan. 8 § 2 KPK – nastąpi przez zamieszczenie jego treści na stronie internetowej diecezji elbląskiej.
§35 Statut wchodzi w życie od dnia 15 czerwca 2020 roku.
Na podstawie kan. 94 Kodeksu Prawa Kanonicznego zatwierdzam powyższy Statut Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.
+ Jacek Jezierski
Biskup Elbląski
ks. Zdzisław Bieg
Kanclerz Kurii